Obecní úřad
Střelské Hoštice 83
387 15 Střelské Hoštice
Zámek je původně renesanční stavbou z 2. pol. 16. století s barokními úpravami. Nástavba druhého patra byla realizována v letech 1927 – 1928. V té době zde Podpůrný spolek haléřový dělníků akciové společnosti, dříve Škodových závodů v Plzni, zřídil ozdravovnu pro děti a ženy. Ostatní objekty byly k zámeckému jižnímu křídlu přistavěny v padesátých letech, když objekt získala do své správy armáda. Karpatský ženijní prapor zde sídlil až do roku 1991. Obci se podařilo získat celý objekt o deset let později. Od té doby je areál zámeckých budov a přilehlého hospodářského dvora pomalu revitalizován.
V současné době je v přízemí jižního křídla otevřeno Muzeum řeky Otavy a voroplavby s galerií. Pro veřejnost je v druhém patře otevřena tělocvična.
Ke stálé expozici řeky Otavy a voroplavby jsou v galerii představena zapomenutá řemesla našich prarodičů – kovářství, ševcovství, mlynářství, pivovarnictví a truhlářství.
Poprvé byly také otevřeny i nové prostory muzea, které byly doposud oku návštěvníka skryty. Výstava v těchto prostorech je věnována HISTORII KARPATSKÉHO ŽENIJNÍHO PRAPORU VE STŘELSKÝCH HOŠTICÍCH, který zde sídlil od padesátých let 20. století až do roku 1991.
Finanční prostředky byly získány z II. výzvy Reg. operačního programu NUTS II Jihozápad ve výši 3 600 000,- Kč. Při rekonstrukci objevená podzemní chodba zůstane návštěvníkům zatím skryta, neboť zde bude probíhat archeologický, geologický a stavební průzkum.
Muzeum bylo v místním zámku slavnostně otevřeno 13.5.2006. V rámci finanční podpory z programu LEADER ČR bylo zrekonstruováno v roce 2005 cca 250 m2 výstavní plochy. Plavení dřeva na Otavě věrně připomíná devítimetrová maketa celého pramene svázaného z pěti vorových tabulí. Expozice je věnována řece Otavě a základním údajům, přírodním poměrům, fauně a flóře, rýžování zlata, perlorodce říční a nezapomíná ani na turistický projekt Otavské plavby.
Své místo má v expozici samozřejmě historie místního zámeckého objektu a zmíněni jsou také slavní rodáci – Julius Hugo Benoni (hudební skladatel), Josef Pilka (učitel v Písku, sbormistr), PhDr. Jaroslav Ludvíkovský (universitní profesor, klasický filolog), legionáři, mjr. Jaroslav Zahrádka (pražský kriminalista), JUDr. Josef Drobil (místní historik) a Ing. Rudolf Květoň (místní malíř, badatel v oboru archeologie a ochotník).
Kromě upomínkových předmětů je zde možno zakoupit i dostupnou literaturu, která se svým obsahem vztahuje k řece Otavě.
Otevřeno v letních měsících červen - září
denně 10:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00
V jiném termínu je možno se objednat přímo na Obecním úřadě Střelské Hoštice tel.: 383399748.
Vstupné:
Klasicistní stavba z roku 1822 s jednotným novogotickým zařízením interiéru.
Římskokatolická farnost Horažďovice – 376 512 594
Pravidelné bohoslužby: pá – 13.30, ne – 11.00 hod
(5.1. 1899 – 6.3. 1987)
Pomník akademického malíře je na místním hřbitově. Celý život zasvětil především malbě krajiny a zvláště si oblíbil jihočeskou. Do Střelských Hoštic se přistěhoval v 9 letech, když se jeho otec stal učitelem v místní obecní škole.
Autorem pomníku je ak. sochař Vilém Glos z Klatov. Pomník byl na návsi odhalen 23. října 1932.
V roce 1946 byl v lese Dominka (u silnice ve směru na Horažďovice) odhalen pomník třem ruským zajatcům zavražděných Němci 25.4. 1945